Autor publikace Jaroslav Javorský narozen v roce 1947, je absolventem vyšší střední ekonomické školy pro cestovní ruch a lázeňství v Karlových Varech, kterou navštěvoval až do roku 1967 po té, co jej odmítli na škole zahraničního obchodu, protože se ani on, ani jeho rodina nikdy neúčastnili akce „Z“, a ani jinak se pro „blaho“ komunistického státu neangažovali, jak zní hodnocení v jeho posudku.
S komunistickým režimem a jeho ideologií je na štíru dodnes a v mezích svých možností proti němu i bojoval. V roce 1968 při násilné okupaci země sovětskými jednotkami vykonával vojenskou službu, kde – jak ve svém příběhu popisuje – byl záludným způsobem získán pro spolupráci s tehdejší Vojenskou kontrarozvědkou. Když se mu naskytla příležitost, pokusil se o svoji dekonspiraci, ale když ani to nepomohlo, tak i s rodinou emigroval v roce 1977 do NSR, aby se tohoto vazalství zbavil. Kvůli své lásce, kterou musel z toho důvodu zanechat v republice, se v tom samém roce pustí do riskantní akce, aby pomohl jí a její dceři přes Bulharsko a Turecko emigrovat na Západ, je však chycen a postaven před vojenský soud, který ho obviní mj. i z vyzvědačství a pošle na 13 let do nejtěžší věznice ve Valdicích, kde si spolu s ostatními kriminálními zločinci odpykávali tresty i další političtí vězni a vězni svědomí, které komunistická justice poslala do vězení většinou buď za „špionáž“,„vlastizradu“, nebo „rozvracení republiky“. Zde strávil téměř 9 let svého života, které mj. v této publikaci barvitě popisuje. Dlouholeté úsilí autorovi matky o jeho propuštění na svobodu – které je v knize rovněž detailněji vystiženo – je korunováno úspěchem až v únoru 1986. USA spolu s NSR autora zařadí do výměny na mostě špionů v Berlíně, kde se po 100 měsících věznění a nucených prací ve Valdicích dostává, zbaven československého občanství, jak z vězení tak zpět ke své rodině do NSR. Od roku 1986 je signatářem Charty 77 a účastnil se příprav na založení exilového nakladatelství, které nakonec – po pádu komunismu – vyústily v podporu knihovny zakázané literatury Libri prohibiti.
Dnes je bipolitou – má německé a zpět i české občanství – oženit se mohl až ve svých 40ti letech a s jeho českou manželkou Olgou jsou ve spokojeném svazku již 30 let, během kterých se stal i šťastným otcem dvou dospívajících synů. Po roce 1990 založil v Německu agenturu Bohemia – která zprvu napomáhala po otevření hranic mezi oběma státy v orientaci na trhu německého zboží i na trhu potřeb nově na svobodu podnikání orientovaného státu, vedle trenérské činnosti, kterou provozoval se svým bratrem Jiřím a otcem Jiřím seniorem, bývalým representantem ČSSR a zasloužilým mistrem sportu v tenise. Později – až dodnes, po dobu třiceti-tří let – obchoduje celosvětově se stroji a pomáhá vybavovat moderní, leč použitou technologií, veškeré výrobce obalů prostřednictvím internetového obchodu Bohemia-Grafia … a tato publikace je především uctěním vzpomínky jeho paní matky Věry Javorské, rozené Roubíčkové u příležitosti jejích nedožitých jedno stých narozenin (1923-2002) a protože se ke psaní svých pamětí v jeho tak rušném dosavadním životě dosud nedostal – je tato publikace zároveň i jeho prvotinou.